Constructief 2-2009
Prachtig landschap
Midden in het groen realiseert Bouwbedrijf Berghege het zevende van de negen Haverleij-kastelen in ‘s-Hertogenbosch: Kasteel Beeckendael. Deze markante locatie bestaat uit 62 grondgebonden woningen en achttien appartementen, waarvan twee penthouses met een terras van tachtig vierkante meter. Het kasteel krijgt een groot binnenplein en vier binnenhoven, ontworpen door landschapsarchitect Paul van Beek. Eind 2010 kunnen de nieuwe bewoners hun intrek nemen in het kasteel.
Naar bladerversie
Prachtig landschap
Midden in het groen realiseert Bouwbedrijf Berghege het zevende van de negen Haverleij-kastelen in ‘s-Hertogenbosch: Kasteel Beeckendael. Deze markante locatie bestaat uit 62 grondgebonden woningen en achttien appartementen, waarvan twee penthouses met een terras van tachtig vierkante meter. Het kasteel krijgt een groot binnenplein en vier binnenhoven, ontworpen door landschapsarchitect Paul van Beek. Eind 2010 kunnen de nieuwe bewoners hun intrek nemen in het kasteel.
Binnenstebuiten
Met kasteel Beeckendael verwezenlijkt architect Kees Kaan van Claus en Kaan architecten zijn karakteristieke visie op wonen. Buiten wordt binnen. De H-vorm van het gebouw en het vele glas in de woningen maken dat licht vrij spel heeft. De woningen hebben maximaal uitzicht op de natuur en optimaal profijt van de zon. Of zoals Kaan zelf zegt: ”Het landschap hangt niet langer in een lijst aan de muur maar is nu werkelijkheid, ingelijst door het kozijn.”
Het ontwerp grijpt terug naar authentieke zandkastelen en de vroegere Inca-tempels, monumentale gebouwen die trapvormig uit het landschap oprijzen. Geraffineerde details maken het af: het bijzondere zandkleurige metselwerk en het speciaal ontworpen ornament van beton geven Kasteel Beeckendael een unieke sfeer.
Parel aan de kroon
Kasteel Beeckendael ligt aan dewestzijde van landgoed Haverleij, de nieuwe parel aan de kroon van ’s-Hertogenbosch. Wonen in Haverleij betekent wonen op een modern landgoed, met de sfeer van vroeger. De circa duizend woningen en appartementen zijn gegroepeerd in negen kastelen en het Slot Haverleij. Slechts tien procent van het uitgestrekte landgoed wordt bebouwd. De kastelen staan dus volledig vrij in het landschap. Elk kasteel heeft een eigen vorm en karakter, precies passend in de omgeving. Want harmonie tussen gebouw en natuur staat centraal.
Iets aparts
”Bouwen middenin de natuur. Dat is toch wel iets aparts. We hebben alle ruimte, maar wel extra veel te doen. Naast de bouw van Kasteel Beeckendael zijn we bijvoorbeeld ook verantwoordelijk voor de aanleg van de infra, de bestrating, tuininrichting en de aanleg van de nutsleidingen in het openbaar gebied. Alle werkzaamheden lopen door elkaar heen en moeten af binnen een beperkt tijdbestek. Kosten- en planningtechnisch gezien gaat het er daarbij om de bouw van dit bijzondere kasteel terug te brengen naar de bouw van een ’normaal’ woningbouwproject. En dat is complex in dit geval. Zo mogen vrachtwagens het binnenterrein niet op en is er maar één tijdelijke rondweg om het kasteel. Dit maakt de bevoorrading een stuk omslachtiger. Daarnaast hebben we opdracht gekregen zo flexibel mogelijk te zijn richting de kopers van de woningen. We gaan ver mee in de wensen en bieden specifieke maatwerkoplossingen. Al deze factoren kunnen vertragend werken. Maar gelukkig denkt iedereen continu mee over verbetermogelijkheden en hebben we inmiddels een zodanige routine in het werk dat de bouw van de woningen steeds sneller gaat.”
Rob Fransen, projectleider Bouwbedrijf Berghege.
Website:
www.haverleij.nl
Link naar perspublicatie
Virtuele tour
Naar bladerversie